Het zetmateriaal en de druksels van Hendrik Werkman

2020 Hendrik Nicolaas Werkman GRID Grafisch Museum

Artist
Hendrik Nicolaas Werkman (1882 - 1945)
Researchers
Marije Sennema
Supported in
2020
Completed in
2021
Museum
GRID Grafisch Museum

Het onderzoek

De Groninger drukker en kunstenaar Hendrik Werkman werd vooral bekend met zijn ‘druksels’ – de experimentele werken die hij naast zijn toegepaste werk maakte. Werkman maakte zowel zijn vrije werk als zijn opdrachten met de materialen in zijn eigen drukkerij. In 2019 verwierf het GRID Grafisch Museum in Groningen een groot deel van deze drukkerij-inventaris. Kunsthistoricus Marije Sennema bestudeerde deze inventaris voor het museum. Zij concentreerde zich daarbij op de zetmaterialen die hij gebruikte voor zijn druksels en onderzocht hiervoor ook de collecties met het werk van Werkman in het Groninger Museum en het Stedelijk Museum Amsterdam.

Reason of support

Het GRID Grafisch Museum doet onderzoek naar de historische en kunsthistorische context en betekenis van de objecten in de grafische erfgoedcollectie. De uitbreiding van de collectie met de drukkerij-inventaris van Werkman bood een uitstekende gelegenheid voor deze missie. Met haar onderzoek heeft Marije Sennema de kennis vergroot over Werkmans scheppingsproces in relatie tot de materialen die hij gebruikte. Door de insteek van het onderzoek heeft dit inzicht opgeleverd over de totstandkoming van zowel zijn toegepaste als zijn vrije werk.

Bulletin

Werkman bulletin
Dichter bij Werkman

Bulletin van de Vereniging Rembrandt, voorjaar 2021, pp. 52-54

Download
Ophangen Van Doesburg Zonderlogo Bijgesneden En Verkleind

Verzamel je mee?

Als lid van de Vereniging Rembrandt deel je in het plezier van mee verzamelen. Met de Rembrandtkaart heb je bovendien vrije toegang tot 125+ musea. Lid ben je al vanaf 75 euro (28 euro tot 28 jaar).

Verder lezen