Model van een Kantonees bloemenschip
ca. 1730-50 maker onbekend (China) Fries Scheepvaart Museum
- Kunstenaar
- maker onbekend (China)
- Datering
- ca. 1730-50
- Techniek
- Ivoor, beschilderd
- Afmetingen
- 55 x 27 x 75 cm
- Museum
- Fries Scheepvaart Museum
- Verzamelgebied
- Toegepaste kunst en Design
- Periode
- 1700-1800
- Gesteund in
- 2004
- Herkomst
- Veiling, Amsterdam (Sotheby's), 22 november 2004, nr. 206; Ottema-Kingma Stichting, Leeuwarden (in langdurig bruikleen aan het Fries Scheepvaart Museum, Sneek, inv.nr. 2004-362)
Beschrijving
Dit uit ivoor vervaardigde ‘bloemenschip’ is van een uitzonderlijk hoge kwaliteit. De Kantonese ivoorsnijders hebben het gehele schip met ragfijn snijwerk versierd en verlevendigd met opvarenden. Het model vond in de 18de eeuw zijn weg uit China naar Friesland.
Waarom gesteund
Het zeer fraaie voorbeeld van oosterse ambachtskunst ontleent zijn belang niet alleen aan zichzelf, maar ook aan de goed gedocumenteerde herkomst. Het schip is omstreeks 1746 vervaardigd te Kanton en belandde kort daarna dankzij Jan de With (1715-1781) in Friesland om in 1758 een plaats te krijgen op Staniastate te Oentsjerk (Oenkerk). Friesland speelde in de VOC een bescheiden rol. Hollandse en Zeeuwse steden hadden eigen VOC-kamers. Ondanks de bescheiden rol van Friesland zijn toch vele Friezen in dienst getreden van de VOC. Leden van het geslacht De With huwden na hun terugkeer in aristocratische en patricische families. Ook manifesteerden zij zich in bestuurlijke kringen in steden ten grietenijen, dikwijls als beschermelingen van de laatste stadhouders. Jan de With behoorde ook tot dit circuit. Met dit ivoren scheepsmodel kan in het Fries Scheepvaart Museum aandacht worden besteed aan deze Friezen en hun rol in de VOC.
Met dank aan
Aangekocht met steun van de Vereniging Rembrandt
Vragen
Zie je een fout? Of heb je extra informatie over dit object? Laat het ons weten!

Kunst in je inbox?
Op de hoogte blijven van schitterende aanwinsten als deze? Schrijf je in voor onze nieuwsbrief.
Inschrijven