Mostaert Portret van een Afrikaanse man
14 juli 2022

Portret van Afrikaanse man eerste object in Volkskrant-serie over koloniaal verleden

Een commissie van elf experts selecteerde op initiatief van de Volkskrant vijftig voorwerpen die een verrassende blik werpen op de koloniale geschiedenis van Nederland. Een jaar lang verschijnt er elke week een stuk waarin een van de voorwerpen wordt uitgelicht. De serie trapt af met een bespreking van het Portret van een Afrikaanse man door Jan Mostaert uit ca. 1525-30.

Een beter beeld

Stephanie Archangel, conservator geschiedenis in het Rijksmuseum: ‘Dit is het ideale schilderij om een serie over het Nederlandse koloniale verleden mee af te trappen. Het portret laat namelijk zien dat er al zwarte mensen in de Nederlanden aanwezig waren vóór de oprichting, aan het begin van 17de eeuw, van de Vereenigde Oostindische Compagnie en de West-Indische Compagnie. En dat de mensen in die periode anders werden afgebeeld dan tijdens en na de Nederlandse slavenhandel.'

Portret van een Afrikaanse man van Jan Mostaert is aangekocht door het Rijksmuseum in 2005 met steun van de leden van de Vereniging Rembrandt. Meer weten over dit schilderij? Klik hier


Meer weten over de serie in de Volkskrant? Klik hier.

Laatste nieuws